Výroba

DSC_0221Pro výrobu roubeného nábytku se používají dřeviny převládající v dané oblasti Severní Ameriky. Tradičním materiálem byly kmeny ořechovce (angl. “Hickory“). Dřevo ořechovce vyniká zvláštní pevností a pružností, proto kmeny pro výrobu nábytku mohly mít i velmi malý průměr.

DSC_0232Dnes výrobci používají spíše jiné dřeviny: borovici (angl. „Pine“), osiku (angl. „Aspen“), bílý, event. červený cedr (ang. „white, red cedar“). Každá z uvedených dřevin dává svou barvou, strukturou a tvarem výrobku jedinečný charakter. Využívá se přirozených zakřivení, ohybů, suků a vad kmenů ke zvýraznění vzhledu nábytku.

DSC_0244Vytěžené kmeny se odkorní a nechají vyschnout. Před vlastní výrobou se obvykle povrch  kmenů různým způsobem upravuje. Skalní příznivci milují nábytek vyrobený jen z hrubých kmenů, ručně opracovaných pořízem a sekerou. Výrobci však nabízejí i množství různých jiných povrchových úprav (např. hoblováním, broušením, pískováním), vhodných i do méně „drsných“ interiérů.

Jednotlivé kmeny potřebné délky a průměru se spojují na „čep a dlab“. Pro výrobu kulatých čepů se používají speciální frézy, pro výrobu dlabů široké vrtáky (sukovníky) odpovídajícího průměru. Následně se spoje lepí speciálními lepidly (nejčastěji disperzními nebo polyuretanovými). Hotový nábytek se upravuje lakováním (např. přírodní oleje, vosky nebo polyuretanové laky s UV filtrem), příp. mořením.